Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.03.2021 14:29 (Üye) Soru : 01.03.2021 Tarihinde yürürlüğe giren yeni kdv tevkifatı ile ilgili servis taşımacılığı faaliyeti yapan mükellefimiz aracı konumda olup, yani işi kendisi almaktadır. Fakat servis taşımacılığını aracı bi müşteri bularak kendi araçları ile bizim adımıza servis taşımacılığı faaliyetini yaptırmaktayız. Bu durumda biz müşterimize fatura keserken tevkifatlı fatura mı kesmemiz gerekmektedir. İyi Çalışmalar.

Cevap : Taşımacılık (Servis) hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmaz. Ancak taşımacılık hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen ifa eden firmadan alınan hizmet için KDV tevkifatı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.