Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2021 21:11 (Üye) Soru : Merhaba, 01/2021 Bordro hesaplaması yaparken program 2020 yılı kümülatif vergi matrahını da devrettiği için bordro hesaplamaları yüksek oranlı vergi dilimi ile hesaplanmıştır. Bu durum muhsgk(1003b) verildikten sonra tespit edilmiştir. Beyannamenin vergi ile ilgili kısmı için matrah azaltıcı düzeltme beyanı verdik.Ancak SGK tarafı için ise düzeltme yapmak istediğimizde faydalandığımız 6486 ve 5510 nolu teşvik haklarımızı iptal ediyor. Olması gereken matrah ile fazla matrah kadar kısmi iptal ek vermek istediğimizde sistem hata veriyor düzeltme beyanı nı kabul etmyior. Özet ile ; bordrodaki 45 kişinin de SGK matrahı hatalı,süresinde muhsgk verdik , bunu düzeltmek istediğimizde 5510 ve 6486 saaylı kanunla sağlanan teşvik haklarımız kaybolur mu ? Bu haklar kaybolmadan düzeltme verilebilir mi ? İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : aylık prim ve hizmet belgesinde yapılacak düzeltmeler, düzeltme yapılacak sigortalının belgede yer alan prime esas gün ve/veya kazancını değiştiriyorsa, bu durumda işverenin iptal ve/veya ek aylık prim ve hizmet belgesi vermesi gerekecek, ayrıca ek belgenin ait olduğu aya ilişkin aylık prim ve hizmet belgesinin verilme süresi geçmişse, işverene idari para cezası uygulanacaktır. İpc uygulandığında da teşvikler ilgili ay için iptal olmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.