Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.03.2021 11:19 (Üye) Soru : Alman ve Türk vatandaşı bir girişimci Türkiyede kurduğu şirket üzerinden 6000,00 TL huzur hakkı ve 4000,00 TL araç kira geliri bulunmaktadır. Almanya da bulunan şirketlerinde de geliri mevcut. Türkiye de 2021 yılı içerisinde 183 gün ve üzeri kalması halinde gelir vergisi açısından bakıldığı zaman, buradaki kazançları üzerinden mi vergi beyanı vermeli yoksa Almanya daki kazancıda buraya getirip buradamı beyan etmelidir. Konu hakkında dönüşünüzü bekler iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Huzur hakkı ve araç kira gelirleri aylık gelir mı ? Aylık ise Huzur hakkı ve araç kira gelirleri toplanarak yıllık beyanname ile beyan edilir. Yurt dışından elde ettiği gelirlerde beyannameye dahil edilir.Hesaplanan vergiden Türkiye de kesilen vergilier ve yurt dışında kesilen vergiler mahsup edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.