Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.03.2021 14:09 (Üye) Soru : Merhabalar,yeni gelen bir mükellefim işyeri açılışı yapmam için evraklarını bana gönderdi bende interaktif vergi dairesinden işe başlama bildirimi vermek istediğimde mükellefin 04.01.2021 tarihli bir işe başlama bildirimi olduğunu vergi dairesi tarafından yoklamaya gelindiğini ama adreste kimseyi bulamadıkları için yoklamayı olumsuz tuttuklarını gördüm.Fakat olumsuz tutulan yoklamaya rağmen sicil kaydı açılmış ve ocak ayı beyannamesi de böylece cezaya düşmüş oldu.Vergi dairesi sicil ile görüştüğümde bana kaydın açıldığını ancak adres değişikliği verebileceğimi söyledi.Olumsuz tutulan yoklamaya istinaden sicil kaydı açılması doğru mudur?Hukuki bir dayanağı var mıdır?Olumsuz tutulan yoklama iptal ettirilebilir mi?Teşekkürler.

Cevap : VD tarafından yapılan bürokratik işlemler konusunda bilgi sahibi değiliz. Olumsuz tutulan yoklama için yeniden müracaat edilerek yeni yoklama yapılması gerekir. Mükellef açılış için madem müracaat etmiş neden iş yerinde yok.? Bu tür mükellefler için dikkatli olmanızı öneririz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.