Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2021 14:04 (Üye) Soru : iiyi günler; üniversite öğrencisi, işyerimiz muhasebe depertmanında staj yapmak istemektedir.Bu durumda öğrencinin 1-sgk bildirimi işyerimizce yapılmalıdır 2-ücret ödeme zorunluluğu varmıdır 3-okuldan staj yapacağına dair yazı getirmesi yeterlimi başka bir bildirim zorunluluğu varmıdır,teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap : Üniversite öğrencilerinde, eğitim ve öğretim programı kapsamında zorunlu olarak staj yapması gerekenler olduğu gibi, zorunlu olarak staj yapmasına gerek olmamasına rağmen, başvurusu üzerine okul tarafından da bu stajı uygun bulunan öğrencilerde yine stajyer statüsünde değerlendirilecek ve SGK bildirimleri okul tarafından yapılacaktır. Ancak bu kişiler 3308 S. Mesleki Eğitim Kanunu çerçevesinde olmayacağı için işverenlerin bu kişilere ücret ödeme zorunluluğu bulunmamaktadır. Eğer ücret ödenirse gelir vergisi ve damga vergisinin ücretlerden kesilmesi gereklidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.