Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2021 20:00 (Üye) Soru : Sayın yetkili, iyi günler dilerim. Gece vardiyasında " iş veren bünyesinde çalışan işçiyi en fazla 7,5 saat çalıştırabilir. Gece vardiyalarındaki çalışmalar 7.5 saati geçemez." ibaresi ile haftada 5 gün çalışan bir işyerinde haftalık 37,5 saat yapmaktadır. 45 saati tamamlanması istenebilir mi, tamamlanması için 6. günde (cumartesi) çalışma yapılması söz konusu olursa bu durum yasal mıdır. Gece vardiyasının 45 saate göre nasıl yapılmalıdır. Teşekkür eder, saygılar sunarım.

Cevap : 4857 Sayılı iş Kanunu'nun 69. maddesine göre gece vardiyasının tanımı en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen ve her halde en fazla 11 saat süren dönem olarak geçmektedir. Bu çalışma saatleri içinde iş veren bünyesinde çalışan işçiyi en fazla 7,5 saat çalıştırabilir. Bu çalışma yürütülürken 4857 sayılı İş Kanunu’nda belirtilmiş çalışma sürelerine uyulmak zorundadır. Çalışma süresi en fazla haftada 45 saat olarak belirlenir. Günlük çalışma saati en fazla 11 saat olarak belirlenir. Cumartesi günü de iş günüdür çalışma yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.