Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2021 10:49 (Üye) Soru : 2020 YILLIK GELİR VERGİLERİNİ YAPARKEN,GEÇİCİ VERGİSİNİ YAPILANDIRMIŞ OLAN MÜKELLEF İÇİN ÖDENEN GEÇİCİ VERGİLER KISMINA HANGİ RAKAMI YAZICAZ?ÖDEDİĞİ TAKSİTİ YAZSAK HEM TAKSİTLE HEM KALANI YILLIK BEYANDA ÇİFT ÖDEYECEK.HİÇ YAZMASAK DA ÇİFT ÖDEYECEK.BİLGİ VERİRMİSİNİZ.KOLAY GELSİN.

Cevap : 7256 SAYILI YASAYA GÖRE YAYIMLANAN GENEL TEBLİĞİ DE AŞAĞIDAKİ İFADELER YER ALMAKTADIR. ""Geçici vergilerin yıllık gelir ve kurumlar vergisinden mahsup edilebilmesi için mahsup tarihi itibarıyla ödenmiş olması gerekmektedir. 7256 sayılı Kanuna göre geçici vergilerin yapılandırılmış olması bu vergilerin ödendiği anlamına gelmeyecektir. Bu nedenle, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde Kanun kapsamında yapılandırılmış ancak ödenmemiş geçici vergi asıllarının yıllık gelir veya kurumlar vergisine mahsup edilmesi mümkün olmayacaktır. Ancak, yapılandırılmış ve yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesinden önce ödenmiş olan geçici vergilerin, yıllık gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edileceği, ödenmemiş geçici vergi asıllarının ise terkin edileceği tabiidir.""
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.