Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2021 20:18 (Üye) Soru : Merhaba, Pandemi sürecinde işten çıkış yasağı var. İşçiyi çıkartamıyoruz. İstifa ederse çıkabilir ama istifa etmiyor. KÇÖ den yararlananlar var. Yararlanamayanlar var. Yararlananlar için sıkıntı yok. Yararlanamayanların bir kısmı için NÜD ne başvuru yapılıyor. Burası da normal. ANCAK emekli çalışanlar için KÇÖ ne de NÜD nede başvuru olmuyor. Bu kişiler pandemi nedeniyle iş yeri kapalı ve çalışmıyor. KÇÖ ve NÜD de yok. SGK eksik gün kodlarında 02-Ücretsiz izin var. Bu bu emekli çalışanları normal ücretsiz izine (pandemi ücretsiz izin değil) çıkarttık. Emekli çalışanda izin formunu imzaladı. Bu sebeple sgk eksik gün bildiriminde 02-Ücretsiz izin seçeneğini seçtik ve bilgirgeyi gönderdik. Hata mesajı verdi. Hata mesajında "Sigortalı Çalışan Bilgileri tablosunun 27. satırında Ocak/2020 sonrası için Eksik Gün Nedeni ÜCRETSİZ İZİN girilemez".şeklinde yazıyor. Tekrar ediyorum bu emekli çalışanlar için normak ücretsiz izindir. Ben bu emeklileri de 28-Pandemi Ücretsiz izin koduyla verirsem ileri de SGK bana bunlar için NÜD yok. Bu senednle 28-Pandemi Ücretsiz izin olmaz der mi? NÜD alamayan ve KÇÖ de alamayan EMEKLİ çalışanlar için çalışmadığı aylar için eksik gün nedeni 02 olmuyorsa ne seçmeliyim.

Cevap : 21 Diğer ücretsiz izin: Bu kod ile bahsedilen ücretsiz izin Kanunla verilmesi zorunlu olmayan ancak işçi ile işverenin anlaşması neticesinde oluşan ücretsiz izinlerdir. Sigortalı ve işveren arasında imzalanan belge ile ispat edilir. Belgenin noter onaylı olması halinde her zaman düzenlenebilir nitelikte olmayan belgedir. Düzenlendiği tarih itibariyle hüküm ifade eder. Adi belge olması halinde her zaman düzenlenebilir nitelikte olan belgedir. İbraz edildiği tarihten sonra hüküm ifade eder. Geçmişe yönelik geçerli sayılmasına SGK’nın denetim ve kontrolle görevli memurlarınca karar verilecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.