Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.03.2021 20:37 (Üye) Soru : İYİ GÜNLER DİLİYORUM. 30/06/2020 TARİHİNE KADAR KÇÖ FAYDALANMAYAN ÇALIŞAN İÇİN E DEVLET ÜZERİNDEN OCAK 2021 DE YENİ BAŞVURU YAPILDI VE OCAK VE ŞUBAT 2021 KÇÖ ÇALIŞAN FAYDALANILDI. KÇÖ BİR AY DAHA UZATILDI. FAKAT E DEVLET ÜZERİNDEN MART AYI İÇİN KÇÖ UZATMA NASIL YAPILACAK MART AYI ORAN EXCEL NASIL VERİLECEK BİR BİLGİYE ULAŞAMADIM. E DEVLET ÜZERİNDEN İŞKUR A GİRİŞ YAPIYORUM . BAŞVURUMU GÖRÜNTÜLE YAPTIKTAN SONRA NASIL BİR YOL İZLENMELİ BİLGİ VERMENİZİ RİCA EDİYORUM...

Cevap : E-Devlet uygulaması sizi başvurunun gerçekleştirilebilmesi amacıyla İŞKUR E-Şube’ye yönlendirecektir Yeni Başvuru ekranına bastığınızda karşınıza BİLGİLENDİRME, HAKLAR VE YÜKÜMLÜLÜKLER alanı gelecektir. Burada yazan bilgiler ve taahhüt edilen durumlar kısa çalışma ödeneği uygulamasının temelini oluşturacağından dolayı ilk defa başvuru yapacak olan yetkililerin bu alanı çok dikkatle incelemeleri ileride yaşanacak aksaklıkların da önüne geçecektir. Kısa Çalışma Başvurusu yaptığınız “Birim”in doğruluğunu kontrol edip altındaki “Detaylı bilgi için tıklayınız” kısmından genel bilgilendirme bölümünü mutlaka okuyunuz: İşveren Bilgileri alanında kırmızı ile işaretlenmiş olan alanlar düzenlenebilir alanlardır. Bu bilgilerin yetkili tarafından doğru bir şekilde girilmesi, başvurunun hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır. Turuncu ile işaretlenmiş alanda herhangi bir düzenleme yapılamaz. Bu bilgilerde bir yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız İŞKUR İşveren Danışmanınız ile irtibata geçmeniz gerekmektedir. Kişi Listesi Excel belgesini indirip Kısa Çalışma Başvurusu yapmak istediğiniz çalışanlarınızı Excel formatını bozmadan Excel dosyasının içeriğinde yer alan açıklamalara uygun olarak doldurunuz. Taahhüt kutusunu da işaretleyerek “Belge seç” kısmından bilgisayarınıza yüklediğiniz Excel kişi listesi eklenir ve “Devam Et” butonuna basınız. Aynı zamanda aşağıdaki belgelerden elinizde mevcut olan bir ispatlayıcı belgeyi,Çalışma süresinin azaltıldığını veya faaliyetin kısmen/tamamen durdurulduğunu ortaya koyan belgeler (örneğin: ücret bordroları, puantaj kayıtları, üretimin, hizmetin ve/veya ihracatın azaldığına, siparişlerin ve/veya sözleşmelerin iptal edildiğine dair vb. belgeler ya da Resmi makamlar tarafından faaliyeti durdurulan işyerleri kapsamında olduğuna dair diğer belgeler) Ancak, bu kapsamda sisteme yüklenebilecek bir belge yoksa aşağıda belgelerden herhangi bir tanesinin taranarak sisteme yüklenmesi de yeterli kabul edilecektir. İşyerinin yönetsel kararı, Talebini içeren İŞKUR’a hitaben yazılmış imzalanmış bir yazı, Kaşelenmiş ve imzalanmış Kısa Çalışma Talep Formu Yüklenen Excel işçi listesinde bir hata varsa aşağıdaki gibi uyarı alınır. Hatayı görmek için “Detayı indirmek için Tıklayınız” kısmı tıklanır ve çıkan açıklamaya göre hata düzeltilir “Doğrulandı ve Eklendi” yazısı excel işçi listesinin doğrulandığı anlamına gelmektedir “Başvuruyu tamamla” butonuna basarak başvurunuzu tamamlayınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.