Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.03.2021 09:57 (Üye) Soru : MERHABA. YANIMIZDA ÇALIŞAN PERSONELİMİZ, 28 GÜN İHBAR SÜRESİ VAR. ŞUAN İŞTEN ÇIKARTMAN İSTEDİĞİMİZİ BİLDİRSEK VE 28 GÜN SONRA İŞVEREN TARAFINDAN ÇIKIŞ YAPABİLİRMİYİZ. İŞVEREB TARAFINDAN ÇIKIŞ YASAĞI 17 MARTTA SON BULACAĞI BİLİRTİLİYOR, BU TARİHTEN ÖNCE İHBAR GÖNDERMEMİZİN BİR SAKINCASI OLUR MU? VEYA 17 MARTTAN SONRA MI İHBAR BİLDİREREK 28 GÜNLÜK SÜRE VERMEK Mİ GEREKİR? BİLGİ VEREBİLİRMNİSİNİZ, TŞK

Cevap : - Belirsiz süreli iş sözleşmelerinin feshinden önce durumun diğer tarafa bildirilmesi gerekir. İş sözleşmeleri; a) İşi altı aydan az sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak iki hafta sonra, b) İşi altı aydan birbuçuk yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak dört hafta sonra, c) İşi birbuçuk yıldan üç yıla kadar sürmüş olan işçi için, bildirimin diğer tarafa yapılmasından başlayarak altı hafta sonra, d) İşi üç yıldan fazla sürmüş işçi için, bildirim yapılmasından başlayarak sekiz hafta sonra, Feshedilmiş sayılır. Fesih önel sonunda gerçekleşecektir. Derhal fesih yapmayacaksanız önelde bulunup fesih yasağından snra ki bir tarihte iş sözleşmesinin sona erdirileceği bildirilebilir. Ancak fesih yasağı uzatılırsa yapmış olduğunuz fesih yasakkapsamına dahil olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.