Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.03.2021 12:31 (Üye) Soru : merhaba, biz 2 ortaklı, tamamı yurt ıcınden mal alım-satımı yapan LTD STI yiz. şirket ortakları Turk ve Türkiye de ikamet etmektedir. şirket sermayesinin tamamı ödenmiş sermayedir. firma acılış ve kapanış bilançosunda 100-102-131-331-500 ve 590 hesapları mevcuttur. fakat, 100-102-131-331 hesaplarına yıl içerisinde faiz veya adat hesaplanmamıştır. 131-331 hesapları ortakların firmada satın aldıkları veya sattıkları mal vs durumlardan kaynaklanmamıştır. ortaklar hesapları tamamen parasal hareketlerden oluşmuştur. yine ortaklar hesabının yıl içinde toplamı yada yıl sonu bakıyesi hiçbir yılda 500 sermaye hesabı kadar bir rakam olmamıştır. 1 - biz bu firmaya yıllardır ( ortalama 4-5 yıldır) kurumlar vergisi beyannamesi ile birlikte ÖRTÜRLÜ SERMAYE -TRANSFER FIYATLANDIRMASI BEYANNAMESI de verilmektedir. Firma durumumuza göre kurumlar vergisi beyanı ile birlikte bu beyannameyi de her yıl düzenlemek zorunda mıyız? 2 - Örtülü sermaye ve transfer fıyatlandırma beyanı 4-5 yıldır düzenlenmektedir bu bilgiler ışıgında, bu sene düzenlenmez ise bir sıkıntı olur mu? tesekkurler

Cevap : KV beyannamesi ekindeki "Örtülü sermaye ve transfer fıyatlandırma" föyü doldurulması gerekir.Sıkıntı olup olmayacağı konusunda yorum olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.