Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.03.2021 13:02 (Üye) Soru : Sayın üstad internet reklam hizmetleri işi yapan bir kişinin Google dan aldığı reklam gelirlerinin bir kısmı yurtiçi olduğu için bu kısma Kdv kanununa göre +kdv (yurtiçi) kdv'siz (yurtdışı) fatura kesmekte.Google yurtiçi faturaları 3/10 tevkifat uygulaması yapılacak mı? Google firmasının Türkiye de firması yok yurtiçi gelirler için vergi kaybı olmaması için kdv kanununa göre yurtdışı yurtiçi gelirler kısmı kadar kdv li fatura kesiliyor tevkifat için yurtiçinde muhatap yok.Tevkifatlı fatura kesildiğinde ödeyecek yurtiçi bir firması yok Google'nin faturasına tevkifat uygulamamız gerekir mi?

Cevap : KDV tevkifatını Türkiye de kurulu olan mükellefler yine Türkiye de faaliyet gösteren KDV mükellefleri içindir. Yayımlanan KDV tebliğinde bu veya buna benzer konularda Bahsettiğiniz firmalar için açıklık olmadığı için yorum yapamıyoruz. GİB den özelge alınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.