Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.03.2021 10:32 (Üye) Soru : Sayın Yetkili Mükellefim Araç Taşıma ve Çekme Hizmeti Vermekte ve 2/10 Tevkifat uygulayarak Faturalarını Kesmektedir. Müşterilerinden Bir Tanesi Gün İçinde Kendisine kesmiş Olduğumuz faturaların işlem bazında kimi 1000,00 tl nin altında kimi 1000,00 tlnin üzerinde olması hesabıyla 1000,00 tl nin altındaki faturalara tevkifat kesmememiz gerektiğinden bahısle itiraz etmekte, Dayanak olarakta her bir çekme ve taşıma işi ayrı işlem demektedir. Gün içinde aynı firmaya kesmiş olduğiumuz faturalarda böyle bir uygulama yapılabilirmi. İyi Çalışmalar

Cevap : Müşterinizin yapmış olduğu iş yük taşımacılığı işidir. 2/10 oranında KDV tevkifatına tabidir. Kısmi tevkifat uygulaması kapsamına giren her bir işlemin KDV dahil bedeli 1.000.-TL'yi aşmadığı takdirde, hesaplanan KDV tevkifata tabi tutulmayacaktır. Tevkifat zorunluluğundan kaçınmak amacıyla, birden fazla fatura düzenlenmek suretiyle bedelin parçalara bölündüğünün tespiti halinde vergi dairelerince, bütünlük arzettiği anlaşılan alımların toplamının yukarıda belirtilen sınırı aşıp aşmadığına bakılarak gerekli cezai işlemler yapılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.