Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2021 13:50 (Üye) Soru : Merhaba Sayın Danışman, Geçen Perşembe günü Personelin biri emeklilik sebebi ile tazminatını istedi bizde elindeki emekli olabilir yazısına istinaden işten çıkışını yaptık kendisi sonraki gün Emeklilik başvurusu yaptı.Şimdide bu gün SGDP'li olarak işe giriş atmak istediğimizde sistem hata mesajı veriyor daha önce SGDP olarak giriş atabiliyorduk. "Emekli yada yaşlılık aylığı bağlanmamış olanlarda SGDP olarak giriş atamazsınız" diye uyarı veriyor ve mecburen Tüm sigorta kollarını seçtik.Sanırım bu medyadaki mahkeme kararından kaynaklı "Emeklilik için işten çıkış şartı aranmaz" cümlesinin yansımasımıdır? 1-Bu kişiye Tüm sigorta kolları olarak yeniden işe giriş atmamız kişiye emekli aylığı almasına ? 2-Eğer mahkeme kararının yansıması ise daha sonra ay atlarsa ve maaşları bu tüm sigorta kollarına göre verirsek sonradan daha önceki tarihte emekli aylığı bağlandığı anlaşılırsa düzeltme mi vereceğiz.çünkü Kıdem tazminatını almak isteyipte bana çııkış atın sonra giriş yaparsınız diye talepler olacaktır.

Cevap : Belirli yaş, sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı şartını yerine getirip emeklilik ve yaşlılık aylığı bağlanan sigortalıların yaşlılık aylığı kesilmeden hizmet akdine tabi çalışmaları halinde işverenlerinden, kendi adına ve hesabına tabi çalışmaları halinde kendilerinden alınan primdir. Yaş dışındaki 15 yıl 3600 günü tamamlayanlar SGK dan yazı getirmekte ve kıdem tazminatı talebinde bulunanların sgdp li girişi yapılamaz zira bu kişiler henüz emekli değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.