Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.03.2021 13:18 (Üye) Soru : "01.03.2021 Tarihi İtibariyle Ticari Reklam Hizmetleri KDV Tevkifatı Kapsamına Alınmıştır.Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere veya daha alt yüklenicilere devredilen ticari reklam hizmetlerinde, işi devreden her yüklenici tarafından, kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden tevkifat yapılır. Reklam hizmetinin, reklam ajansları üzerinden alınması, söz konusu ajansların bu kapsamda alacakları yayın, prodüksiyon gibi reklama yönelik hizmetlerin tevkifata tabi tutulmasına engel teşkil etmez."denmekte 35 seri nolu kanunda. Benim sorum şu: ---Mükellefimiz Kameran işi yapmakta ve serbest meslek makbuzu düzenlemekte, düzenlediği makbuzun iş muhteviyatına örneğin (Turkcell reklam filmi hizmet bedeli) yazarak ve stopajlı makbuz düzenlemekte.Mükellefimize bu iş prodüksiyon yapım firmasından gelmekte.Mükellefte yukarıda belirtiğimiz şekilde belge düzenlemekte.Stoajlı makbuz kesmekte. Acaba bu son çıkan yasa kapsamına göremi makbuz düzenleyecek. Bu konuda 189'u aradım ve özelge talebinde bulunmam gerektiğini söylediler. Bu konuda acil bilgiye ihtiyacımız var. Bir çok müşterimize bu konuda net bilgi veremediğimiz için makbuzlarını kesemiyorlar kafa karışıklığı yaşıyoruz.Şimdiden teşekkürler...İyi çalışmalar...

Cevap : Son çıkan YASA değil , KDV Genel tebliğinde değişiklik yapan 35 seri nolu KDV genel tebliğidir.Bahsettiğiniz müşterinizin Düzenlediği e-smm da hesaplanan KDV den 5/10 oranında KDV tevkifatı hesaplanacağı görüşündeyiz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.