Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2021 09:12 (Üye) Soru : Sayın yetkili (2020 ve 2021 şubat sonuna kadar olan ) belirlenmemiş alıcılara düzenlenmiş hak ediş faturalarında kdv tevkifatı var mıdır? 2021 marttan itibaren tevkifat olmalı mı? (sözleşme 5.000.000 tl yi geçiyor) Saygılarımla

Cevap : Tebliği 01/03/2021 de yürürlüğe girmiştir Ocak ve Şubatta KDV tevkifatı olmaz. BELİRLENMİŞ MÜKELLEFLER VE TÜM KDV MÜKELLEFLERİNE karşı ifa edilen ve KDV dahil bedeli 5 milyon TL ve üzerinde olan yapım işleri ile bu yapım işleriyle birlikte ifa edilen mühendislik-mimarlık ve etüt-proje hizmetlerinde, alıcılar tarafından (4/10) oranında KDV tevkifatı uygulanır. Projenin genişlemesi, sözleşme bedelinin güncellenmesi ve benzeri nedenlerle iş bedelinin daha sonra 5 milyon TL’yi aşması halinde, bu durumun ortaya çıktığı tarihten itibaren tevkifat uygulanır.5 Milyonun altındaki faturada tevkifat uygulanmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.