Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2021 14:56 (Üye) Soru : iyi günler 8/3/2020 de işi girmiş kadın personel var. mart23 gün/ nisanda 7gün sonrasında bugüne kadar pandemi ücretsiz izine çıkmıştı. 28/ocak/2021de doğum öncesi istirahat raporu getirdi. Sorum 1-son bir yılda 90gün primi yok doğum istirahat parası alabilirmi 2-28/ocakta aldığı istirahat raporunda durum"çalış" ve izin başlama tarihi "4/mart2021" yazmışlar kendisi şubat ayında NÜD kapsamında izinde budurumda NÜD alabilirmi ? istirahat mi NÜD mi bildirmeliyiz

Cevap : Kısa çalışma ve ücretsiz izin uygulaması döneminde her ne kadar prim ödenmese de sigortalılık devam eder. Dolayısıyla kısa çalışma kapsamında yer alan veya ücretsiz izne çıkartılan hamle kadınlar 32. haftanın sonundan itibaren doğum iznine çıktıklarında geçici iş göremezlik ödeneği, diğer adıyla rapor parası almaya başlarlar. istirahat ve nüd beraber ise; 29 Pandemi Ücretsiz İzin ve diğer: ile eksik gün bildirilir Bu eksik gün kodu, ay içinde pandemi ücret izin yanında aynı zamanda başka nedenlerle de eksik çalışma durumu olması halinde kullanılır. Eksik gün nedeninin niteliğine göre her zaman düzenlenebilir nitelikte olan veya olmayan belgelerle ispat edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.