Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2021 09:18 (Üye) Soru : Merhaba Yük taşımacılığında 2/10 oranında tevkifat uygulamasında 01.03.2021 tarihinden itibaren yapılacak taşıma hizmetlerinde, 1- ana faaliyet konusu karayolu taşımacılığı olsun yada olmasın nakliye faturası kesen her firma belirlenmiş alıcılar dışındaki diğer bütün kdv mükelleflerine de tevkifatlı fatura mı kesecektir. 2- 7 günlük fatura kesme süresi içerisinde birden fazla taşıma irsaliyesinin toplamı 1000 TL yi aştığında, tevkifat uygulaması tek seferde taşınan nakliye ücretine göre mi uygulanacak yoksa taşıma bedellerinin toplamına göre mi uygulanacaktır.

Cevap : 1-Nakliye faturası düzenleyen tüm mükellefler TÜM KDV MÜKELLEFLERİ ve BELİRLENMİŞ ALICILARA KDV tevkifatına Yapacaktır. 2-Taşıma irsaliyesi için 7 günlük süre olmaz. SEVK irsaliyesi için 7 gün hesabı yapılır.1.000 TL nın üstündeki her taşıma için KDV tevkifatlı fatura düzenlenir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.