Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2021 11:00 (Üye) Soru : Merhaba işyeri 2020 yılı mart ayında kapandı 2020 yılındaki tüm kira gelirleri yıllıkla beraber mi verilecek yoksa mart ayına kadar olan yıllık ile diğer aylarınki gmsi olarak mı verilecek Yıllık vergi beyannamesinde toplam işyeri kira tutarı isteniyor buraya işyeri kirası ödenemesede yazacakmıyız (ödenmediği için muhtasarda bildirmedik). buraya yazılan tutar brüt müdür net midir brüt ise netini %20 üzerinden çevirip mi yazacapız yoksa 2020 yılındaki %10 çevrilen ile %20 çevrilenin toplamını yazacağız.Yani Muhtasarda brüt rakamımız ile birebir mi yapacağız.

Cevap : Ticari faaliyet yıl içinde kapanması halinde kıst dönem ticari faaliyet ve diğer gelir unsurları(GMSİ;MSİ:ÜCRET VB) toplanarak beyan edilir.İş yeri kira gelirleri TAHSİL EDİLMİŞ ise brüt tutarı ile beyan edilir. hesaplanan vergiden kesilen vergiler mahsup edilir.Kesilen vergilerin % 10 veya % 20 nin önemi yok.Kesilen vergi toplamı ne ise o mahsup edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.