Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2021 11:38 (Üye) Soru : Merhaba. Serbest meslek mensubunun 2019 yılı gelir vergisi beyannamesinde elde ettiği kira gelirinin bir kısmı beyan dışı kalmış. bu tutar beyana dahil olsaydı, iade edilecek vergi tutarı bir miktar daha düşük çıkacaktı. Bununla birlikte, 2019 yılından olan iade alacağının tamamı mahsup olarak kullanılmıştır. 2019 yılı gelir vergisi beyannamesine düzeltme verilmesi halinde nasıl bir uygulama söz konusu olabilir? Fazla kullanılan iade tutarı 2020 yılından olan alacak tutarından tenzil mi edilir? Teşekkürler.

Cevap : 2019 yılı beyannamesi düzeltilmesi halinde fazla ödenen vergi var ise; 2021 yılı beyannamesi verildik den sonra ödenecek vergi çıkması halinde Gesis sisteminden mahsup talep edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.