Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2021 14:34 (Üye) Soru : Küçük esnaf bir mükellefim var. Bu mükellefim Almanya' da yaşayan bir Türk vatandaşına baskılı bir kese satışı yaptı. Biz 2 adet e-arşiv faturası kestik. Kdv de ayırdık. Bu mallar yurt içinde bir kargo şirketine teslim edilip satış gerçekleşmiştir. Kargo firması adımıza bir ınvoce faturası kesip bir örneğini bize vermiştir. Bu durumda bizim kestiğimiz faturada Kdv ayırmamız doğru mudur? Bazı tanıdık smmm arkadaşlar hayır kdv ayırmaman gerekir. Mal yurt dışına gidiyor. Faydası orada olacağından yurt dışı satışa giriyor kdv ayırmaman gerekir. dedi. En son Kadıköy vergi dairesine sorduğumda (3065 -11/b) Kdv kanunu satışına girebilir. Faturası ve işlemi özeldir. Kdv ayırmalısın daha ayrıntı için Özelge istemelisin diye yanıtladı. Mükellefim satış yaptığı müşterisi ile bundan sonra da devam edeceğinden ben yeni kesilecek faturalarda nasıl bir işlem yapmamız gerekiyor. Kdv ayırmalı mı yoksa ayırmamalı mıyız? Mükellefim benden bu konu ile ilgili yanıt bekliyor. Sizce ne yapmalı nasıl bir yol izlemeliyim?

Cevap : Öncelik ile bazı kavramları doğru ve yerinde kullanılması gerekir. " kdv ayırma" diye bir kavram olmaz. KDV HESAPLAMA kavramı kullanılır. Yurt dışına yapılan satışlar ihracat kapsamındadır. Faturada KDV HESAPLANMAZ.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.