Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 09.03.2021 14:43 (Üye) Soru : Sayın yetkili. Karayolu ile şehir içi ve şehirler arası yük nakli faaliyetinde bulunmaktayız. Nakliye işi yaparken, bazı durumlarda kendi şirketimize ait araçlar yetmeyip, dışarıdan bizim gibi nakliyecilik faaliyetinde olan firmalardan araç kiralayıp, ilgili firmaya kendi adımıza hizmet vermekteyiz. Bu durumda 16.02.2021 tarihinde yayınlanan Tevfifatlı fatura uygulamasında, bizim firmamızın ve bizim araç kiraladığımız nakliye firmasının faturalarındaki tevkifat uygulaması nasıl olmalıdır. iyi çalışmalar.

Cevap : Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat kendisi yapmayıp, bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak; taşımacılığı fiilen yapan alt firma, taşımacılık hizmetini yapan firmaya düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.