Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2021 15:13 (Üye) Soru : Merhaba,Ben emeklilikte yaşa takılıp 01.01.2026 da SGK dan emekli olacağım , ancak şuan büro açmak istiyorum dolayısı ile bağkur a geçeceğim bağkur a geçmek benim SGK daki emekliliğimi engeller mi , bağkur a geçince 15 yıl çıkamama zorunluluğu nedeni ile riske girermiyim? yada 20 yılım SGk da olduğu için 01.01.2026 da SGK dan emekli olabilirmiyim ?

Cevap : Emekli olmak için bekleyen kimseler kendi sigortalı geçmişlerine göre farklı koşullarda değerlendiriliyorlar. Bu değerlendirmelerden birisi olan sigortalının son 7 yıllık fiili olarak görev yapması yani hizmet süresi içerisinde en fazla hangi statüde çalışmışsa, başka bir deyişle 1261 prim ödeme günü hangi statüde olmuşsa, o statü şartlarına göre emekli olabilmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.