Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2021 12:14 (Üye) Soru : HOCAM HAYIRLI GÜNLER TİCARİ KAZANCI OLAN MÜKELLEFİM BANKA KREDİSİYLE MESKEN ALDI VE KİRAYA VERDİ AYLIK KİRASI 1300 TL ÖDEDİĞİ KREDİ TAKSİT TUTARI 1.994,12TL GERÇEK GİDER USULÜNÜ SEÇTİĞİMİZDE MESKENİN İKTİSAP DEĞERİ 120.000 TL BU TUTARIN %5 İNİ VE 2020 YILINA BU MESKEN İÇİN ÖDENEN FAİZİNİ Mİ GİDER YAZABİLİRİZ?

Cevap : KREDİ FAİZİ DE İNDİRİLİR. AYRICA % 5İ DE İNDİRİLİR. GVK 74/ 4. Kiraya verilen mal ve haklar dolayısıyla yapılan ve bunlara sarf olunan BORÇLARIN FAİZLERİ ile konut olarak kiraya verilen bir adet gayrimenkulün iktisap yılından itibaren beş yıl süre ile iktisap bedelinin % 5'i (İktisap bedelinin % 5'i tutarındaki bu indirim, sadece ilgili gayrimenkule ait hasılata uygulanır. Ancak, indirilmeyen kısım 88' inci maddenin 3' üncü fıkrasının uygulanmasında gider fazlalığı sayılmaz),
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.