Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2021 12:17 (Üye) Soru : selam mükellefimiz harfiyat işi yapmaktadır. 1- hafriyat işlerinden kepçe çalışması ve nakliye yapıldığından fatura kesiminde tevkifat uygulaması yapılacak mı 2- hafriyat işinin bir kısmını alt bir firmaya yaptırması durumunda hem mükellefimiz hem de alt firma fatura kesiminde tevkifat uygulayacakmıdır? iyi çalışmalar

Cevap : KDV tevkifatı Kara yolu ile taşımacılık hizmetinden yapılır. Kepçeden faaliyetinde tevkifat olmaz. Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat kendisi yapmayıp, bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak; taşımacılığı fiilen yapan alt firma, taşımacılık hizmetini yapan firmaya düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.