Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2021 16:35 (Üye) Soru : Merhabalar, Özel bir hastaneye hizmet vermek isteyen genel cerrah doktora hastane yönetimi limited şirket açması gerektiğini iletmişler. Kendisi iki farkllı hastanede ameliyatlara girecek, konsultasyon yapacak ve aynı zamanda özel şirketlerde işyeri hekimliği yapacak. İlk defa bu işlemi yapacağım.Bu sebeple sorularım; 1) Kendisi 2018 yılında emekli olmuş. Bu durumda Bağkur tarafında yapılması gereken nedir? Şirket açılışı sebebiyle maaşı kesilir mi veya azalır mı? 2)Açılışta NACE kodu ne seçmem gerekir.3)Fatura düzenlerken KDV oranı ve açıklaması ne olması gerekir? 4) Kendisi tek ortak olacağı için şirketi adına faturadan kendisi nasıl aylık gelir sağlayacaktır? Teşekkürler

Cevap : 1-Emekli vatandaşların şirket ortağı veya GV mükellefiyeti açmaları halinde emekli aylıkları kesilmez .Ayrıca Bağ kur veya başka şekilde prim ödemezler. 2-NACE kodu konusunda VD den bilgi alınız. 3-Sağlık hizmetlerinde KDV oranı % 8 dir. 4- aylık Huzur hakkı ödemsi ve yıl sonlarında kar dağıtımı yapmak sureti ile (Faturadan aylık diye bir kavram olmaz.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.