Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 10.03.2021 16:38 (Üye) Soru : Üstad iyi günler; Noter Vekili Mükellefin, (Geçici Vergiden Muaf, Sadece almış olduğu vekalet ücreti nedeni ile yıllık GV Beyannamesi verilecek) almış olduğu vekalet ücretinden dolayı yıllık gelir vergisi beyannamesi verilecektir. Bu ücretten %10 eğitim ve sağlık harcamaları düşülür mü. Düşer isek bir sıkıntı çıkarmı. Normal gelir vergisi mükelleflerinde bir sıkıntı yoktur.

Cevap : Yıllık GV beyannamesi veren TÜM GV mükellefleri ; Eğitim ve Sağlık Harcamaları GVK 89/2 : Beyan edilen gelirin % 10’unu aşmaması, Türkiye’de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle belgelenmesi koşuluyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları beyan edilen gelirden indirilebilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.