Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2021 14:07 (Üye) Soru : Mükellefimiz bulunan Kimya Şirketinde (LTD)Ortağı olan kişiyi 6269 Sayılı Kanunun 6.Maddesinin uygulanması ile ilgili yönetmelik gereğince Mesul Müdür olarak atadı.Yönetmelik hükümlerince 6.520.-TL Net ücret üzerinden % 15 GV Kesintisi yapacağız.Bağkurlu olan şirket ortağını ayrıca Sgk'ya nasıl bildirip % 15 GV Kesintisi uygulayacağız..Kimya mühendisleri odasına şu an ulaşamamaktayım. İyi Çalışmalar.

Cevap : Limited şirketler içinde, Bağ-Kur’ lu olan müdür sıfatına sahip ortaklar ve müdür olmayan ortaklara yapılan huzur hakkı ödemeleri, sigorta primine tabi tutulmasına gerek bulunmamaktadır. Limited şirketler içinde, iş akdine bağlı olarak çalışan müdür sıfatına sahip kişilere yapılan huzur hakkı ödemelerinin, sigorta primine tabi tutulması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.