Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2021 09:49 (Üye) Soru : tekstil alım satımı yapan , bilançoya tabi bir şahıs firmasında, Firmanın aktifinde 2018 yılında alınmış 252 hesapta kira geliri elde etmek için her sene amortisman ayrılan bir işyerimizin gayrimenkulü var. 1- Bu kira gelirine her ay kira faturası kesilmiş ve kdv tahsil edilmiştir 2- Bu elde edilen kira geliri 602 diğer gelirlerhesabına kaydedilmiş ,yıllık gelir vergisi beyannamesinde ticari gelirler toplamı ile birleştirilmiş.GMSİ bölümünde gösterilmemiş 3- Stopaj konusu unutulmuş veya ilgilenilmemiş

Cevap : 1-Aktif de kayıtlı G.menkulden elde edilen gelir GMSİ olmayıp TİCARİ kazanç dır. Yapılan işlem doğrudur. 2-Kira geliri 649 hesap da takip edilir. 602 hesap Devletten alınan teşvik ve destekler için kullanılır. GMSİ dı bölümünde zaten gösterilmez. Doğru yapılmış GMSİ beyanını mülk sahibi olan GERÇEK KİŞİLER beyan eder. 3-Stopaj ile ilgisi yok GV stopajı yapılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.