Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2021 11:54 (Üye) Soru : Üstadım merhaba, 2 sorum olacak,yardımcı olursanız sevinirim. 1- Bir önceki yıl 600.01.001 alt hesabında olan ve yeni yıla devir olmayan alt hesabın yeni yılda ismini değiştirebiliriz değilmi? Sonuçta alt hesap ve devir bakiye de yok. 2- Hazır beyan sisteminden gerçek kişi için GV beyannamesi verirken (GMSİ-MSİ-ÜCRET-DİĞER VS) gerçek kişide aynı il içinde ikamet değişikliği olduğu takdirde, daha önce kayıltlı olduğu vergi dairesi üzerinden beyanname vermeye devam edebiliriz değilmi? Sonuçta VKN aynı. Sistemde izin veriyor sanırım. Bilgi için teşekkür ederim.

Cevap : 1-TDHP da alt hesaplar istenildiği isimde açılır.Bir önceki yılın aynısı olacak diye bir kural olmaz.Diğer taraftan 31/12 de zaten 600 lü hesaplar kapanmıştır. 2-Adrese dayalı nüfus sisteminde Adres değişikliği Kaymakamlık da (nüfus Md) yaptırılmış ise GİB hazır beyan sisteminde zaten VD değişmiştir. Beyanname formatını inceleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.