Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2021 14:40 (Üye) Soru : Sayın danışman, bir mükellefimiz İlan reklam bürosu faaliyeti yapmaktadır. yeni kdv tevkat uygulamasına istinaden ilan yayınlayan gazete ve siteler bu firmaya kestiği faturalara kdv tevkifatı uygulayacaklar. mükellefimiz olan firma, ilanı veren kdv mükelleflerine ve kanunda belirlenmiş alıcılara kestiği faturalarda tevkifat uygulayacak mı.

Cevap : KDV dahil 1.000 TL nin üstündeki faturalarda 3/10 oranında KDV tevkifatı yapılacaktır. KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır. Yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere veya daha alt yüklenicilere devredilen ticari reklam hizmetlerinde, işi devreden her yüklenici tarafından, kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden tevkifat yapılacaktır. Reklam hizmetinin, reklam ajansları üzerinden alınması, söz konusu ajansların bu kapsamda alacakları yayın, prodüksiyon gibi reklama yönelik hizmetlerin tevkifata tabi tutulmasına engel teşkil etmeyecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.