Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2021 16:25 (Üye) Soru : merhaba, 16.02.2021 tarihli 35 numaralı tebliğ ile tevkifat uygulanacak faaliyetler kapsamına reklam hizmetleri de dahil edildi. ışıklı ve ışıksız tabela imalatı yapıp satan mukellef tevkifatlı fatura düzenleyecek mi? düzenleyecek ise, çoğu zaman bu tabelaları başka bir firmaya ürettirip almış olduğu tabelaları firmalara satıyor. Firmamız için üretim yapan alt firmaların bize düzenleyeceği faturalarda kdv tevkifatı uygulanmalı mı?

Cevap : TİCARİ REKLAM KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır. Yüklenicileri tarafından tamamen veya kısmen alt yüklenicilere veya daha alt yüklenicilere devredilen ticari reklam hizmetlerinde, işi devreden her yüklenici tarafından, kendisine ifa edilen hizmete ait KDV üzerinden tevkifat yapılacaktır. Reklam hizmetinin, reklam ajansları üzerinden alınması, söz konusu ajansların bu kapsamda alacakları yayın, prodüksiyon gibi reklama yönelik hizmetlerin tevkifata tabi tutulmasına engel teşkil etmeyecektir. YUKARIDAKİ TANIMLARA göre tabela işi kdv tevkifaına tabi değildir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.