Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2021 16:27 (Üye) Soru : Yurt içi taşımacılık işi yapan mükellefim (hafriyat) kamyonlarını, günlük, inşaat sahası olan A firmasına kiraya veriyor. Kiralayan firma da kendi inşaat sahasındaki taşımacılık faaliyetlerini sürdürüyor. (Yani başka bir firmaya taşımacılık yapmıyor.) Bu durumda mükellefim A firmasına düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı yapacağı kanaatindeyim. Doğru mudur? Saygılarımla, iyi çalışmalar

Cevap : Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat kendisi yapmayıp, bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak; taşımacılığı fiilen yapan alt firma, taşımacılık hizmetini yapan firmaya düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.