Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 11.03.2021 17:33 (Üye) Soru : Diş hekimi olarak 10 yıldır faaliyetteyim. Şube açmak amacıyla 01.10.2020 tarihinde bir işyeri kiraladım ve tadilata girdim. Bu yeni işyerinin her ay kiralarını zamanında ödedim. Tadilatım bugüne kadar (11.03.2021) hala devam etmektedir. Sorum şu; 1) Hala şube açılışı yapmamış olmamıza rağmen 2020 yılına ait muhtasar beyanıma düzeltme versem ve stopajı ödersem ödediğim kiraları açık olan faaliyetimde gider yazabilir miyim? 2) Diyelim ki düzeltme beyanı verdim, stopajı ödedim ve ödediğim kiraları şuan açık olan faaliyetimde gider yazdım. Ancak şube açılışından vazgeçtim. Açılmamış ve açılmayacak şube işyeri için ödediğim kiraları giderde gösterdim. Bu durumda giderlerden çıkarmam mı gerekecek?

Cevap : Sorunuz daha önce başka soru şekline göre yanıtlandı. 1-Şube açılışını VD bildirdiğiniz tarih den itibaren giderler yazılır. Şube açılışını geç bildirme işlemi yapıldık dan sonra verilmeyen beyannameler pişmanlık ile verilir ise gider yazılır. 2-Şube açılışından itibaren yapılan giderler kayıtlara alınır.Açılmamış şube diye bir durum ortadan kalktı. (Şube açılışı geç bildirim ile yapıldı,muhtasar beyanname verildi )
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.