Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 12.03.2021 15:10 (Üye) Soru : Sayın üstadım merhaba benim.sorum gelir vergisi mükellefi olan bir kişinin 1 adet meskeni var ve kirada ancak meskenin kira gelirini gelir vergisi mükellefinin kardeşi alıp kullanmak ta bu durumda 2020 yılı gelir vergisi beyannamesini verirken sozkonusu kira gelirini beyan edecekmiyiz ? Edeceksek normal kira gelirini mükellef almış gibimi yoksa emsal kira bedeli (kardeşinin kullanimina bıraktığı icin tasarruf hakkı kardeşinde olduğu icin ) üzerinden mi beyan etmemiz lazim Tesekkurler

Cevap : Kira gelirini kardeşi kullanıyor diye bir istisnai durum olmaz. Kira geliri elde eden kişi beyanname verecek vergisini ödeyecek .Parayı kim harcar ise harcasın bunun vergi hukuku içinde yorumu olmaz .Emsal kira bedeli ile hiç bir illiyet bağı yoktur.Ev de kardeşi oturmuyor ki emsal kira bedeli mukayesesi yapılsın.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.