Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2021 09:10 (Üye) Soru : Merhaba, 2 kardeş ve anneleri olmak üzere 3 hissedarlı 2 daireden alınan kira gelirleri annenin yaşlı olması diğer kardeşin yurtdışında yaşıyor olması nedeniyle diğer hissedarın hesabına yatıyor. Kiraları tahsil eden bu hissedar da kendisi kirada oturuyor. 1- Kira gelirinin beyanı kiraların tamamının hesabına yatan hissedar tarafından yapılmasında bir sakınca var mıdır? 2- kira gelirinin tamamını tahsil eden bu hissedar kirada oturduğu evin kirasının tamamını düşebilir mi?

Cevap : 1-Elde edilen kira gelirlerini her hissedar hissesi oranında beyan edecektir.Tahsilatın bir kişi tarafından yapılması bu kuralı değiştirmez. 2-Kirada oturan kişi; GERÇEK usulü seçmesi halinde elde ettiği kiradan( beyan hissesi kadar olacak ) ödediği kirayı indirir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.