Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 15.03.2021 10:39 (Üye) Soru : MERHABA. NOTERLERDE YAPILAN İŞLEMLERDE 7.000 TL ÜSTÜNE DE BANKA ZORUNLULUĞU YOK SANIRIM. BU DURUM OTO GALERİLERDE DE GEÇERLİ Mİ. ÇÜNKÜ ÇOK FAZLA İŞLEM OLUYOR VE BAZILARI ELDEN GETİREBİLİYOR PARALARI YÜKLÜ DE OLSA.

Cevap : 459 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin; – “4.2. Kapsamda Olmayan Tahsilat ve Ödemeler” başlıklı bölümünde; “… d) Noterlerde gerçekleştirilen işlemler karşılığında yapılan tahsilat ve ödemelerin, aracı finansal kurumlar kanalıyla yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır.” açıklamaları yer almaktadır. Buna göre, noterlerde gerçekleştirilen işlemler karşılığında yapılan tahsilat ve ödemelerin, bahse konu uygulama kapsamında, aracı finansal kurumlar vasıtasıyla yapılması zorunluluğu bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.