Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2021 09:35 (Üye) Soru : 2 kişi olan adi ortaklık firmasından, % 75 hisseye sahip ortak. 2020 yılın da Hissesini devir ederek ortaklıktan ayrılmıştır. Gelir vergisi yaparken 3 ortak için Gelir vergisi vermemiz gerekiyor. Ortaklardan 1 tanesi %25 hisseli, Eski Ortak %75 yeni Ortak %75. Gelir vergisi hazırlarken ortakların pay oranlarını yazdığımda %100 üzerine geçmiş oluyor. Ve hata alıyoruz. Ayrılan ortağın 1-3 Dönemi geçici vergi beyannamesi mevcuttur. Bu sebeple 3 ortak için de Gelir vergisi Beyannamesi vermemiz gerekmektedir. Yardımlarınız için teşekkür ederiz. Bu durumda nasıl bir yol izlemeliyiz.

Cevap : Ortaklık dan ayrılan ve giren için Beyannamenin dönemi seçeneğinden kıst dönem seçilmesi gerekir.Teknik destek için GİB e beyan bölümü ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.