Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2021 11:20 (Üye) Soru : Sayın Danışman. Kdv uygulama tebliği değişkliği gereği yük taşımacılığı hizmetlerine vergi tevfikatı getirildi. yalnız taşımacılık hizmeti yüklenen firma işi bizzat yapmayıp bir başka firmaya devretmesi durumunda devralan firma tarafından kesilen faturalarda tevfikat uygulamıyacak denilmelte burda ki sorun gelen nakliye faturalarda bu durumu nasıl anlayacağız.. bunu belirleyen fatura üzerinde bir açıklama olmalımıdır... teşekkür. ederim

Cevap : Faturada özel bir şerh olmaz. Taşımacılık hizmetini yüklenen firmanın, bu işi bizzat kendisi yapmayıp, bir başka firmaya devretmesi durumunda, malları taşınanlar tevkifat uygulamayacaktır. Ancak; taşımacılığı fiilen yapan alt firma, taşımacılık hizmetini yapan firmaya düzenleyeceği faturada 2/10 oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.