Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 16.03.2021 12:17 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Reklam hizmeti vermekte olan şirketimiz kanuni merkezi Türkiye' de olan giyim mağazalarına reklam hizmetleri vermektedir. Bu kapsamda 2021/40 sayılı genelge ile keseceğimiz faturalarda tevkifat uygulanacakmıdır (3/10) Ayrıca ilgili giyim mağazalarının etiket, poster, mağaza içi görsel baskıları vb. ürünleri dışarıdaki bir baskıcıya yaptırılarak tarafımızdan üzerine kar koyup yansıtmaktadır. Bu faturalarda tevkifat uygulanacakmıdır ? Detaylı bilgilendirmenizi rica ederiz.

Cevap : Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır. Giyim mağazasını aldığı ı reklam hizmeti için 3/10 oranında KDV tevkifatı yapılır. Sorunuzun ikinci bölümdeki işlemler için KDV tevkifatı yapılmaz Tebliği de detaylı bilgi olmadığı için bizimde yorumumuz da sınırlıdır. Detaylı ve resmi görüş için GİB den özelge alınız..
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.