Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2021 13:09 (Üye) Soru : Merhaba. Firmamız Dijital Medya Firmasıdır. Bir kamu kurumunun Youtube, facebook, twitter, ınstegram, linkedn gibi hesaplarını düzenleyip takibini yapıyor. Örneğin bu kurum bir açılış yapıyor ise bu açılışın tüm sosyal medya duyurularını vb işlemleri şirketimiz yapmakta. Bu işlem tevkifata girer mi. Giriyor ise reklam olarak 3/10 mudur yada danışmanlıkmıdır. Danışmanlıkta tevkifat var mıdır. Saygılarımla.

Cevap : Tevkifat kapsamına girip girmeyeceği konusunda bizim belirleme yapmamız doğru olmaz. Yaptığınız aşağıdaki tanıma uyuyor ise tevkifat yapılır. TİCARİ REKLAM Tebliği de aşağıdaki tanımlama yapılmaktadır. 2.1.3.2.15.2. Kapsam Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.