Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2021 14:45 (Üye) Soru : 2021 de şirket üzerine kayıtlı aracın satışı yapılacak, karını 549 hesaba alıcam kısa bir süre sonra da yeni alınacak aracın amortisman kayıtlarında gider yerine 549 hesaptan yediricem. Aracın Aynı yıl satılıp alınması dediğim kayıtları yapmamama engel olmadığı kanısındayım,sizce durum nasıldır? (Arkasında koltukları olan kango aracın yerine başka bir kango araç alınacak-koltuk olduğu için %1 binek diye düşünüyorum) soru içinde soru oldu biliyorum,şimdiden teşekkürler.

Cevap : Aktife kayıtlı araçların satışından elde edilen kar 549 hesap da takip edilir. Yeni alınacak aracın Amortisman gideri bu hesap dan yapılır. Alım satım için süre kısıtlaması olmaz. ikinci el binek araçlarının tesliminde % 1 KDV uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.