Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 16:55 (Üye) Soru : Merhaba, Tasarım, Organizasyon ve Doğrudan Pazarlama hizmeti veren (Mobilya, Dekorasyon, Stant Üretimi, Folyo giydirme, vs..vs..) tabela ve reklamcılıkla ilgili Üretimler yapan bir firmam var. Fatura açıklamalarına göre Yeni değişen Tevkifatlı KDV 3/10 ve 7/10 şeklinde fatura düzenlemelimiyiz? Düzenlemelimi? Şirket olarak genel olarak baktığımızda aşağıdaki açıklamalara benzer faturalar kesmekteyiz. Herhangi bir inceleme de ceza yememek adına nasıl ilerlemeli?.. Konuyla ilgili bilginizi rica ederim. Teşekkürler. Bazı Düzenlenen Fatura Açıklamaları; Stant Üretimleri ve Montaj Baskı Hizmetlerimiz Halı Çıta gibi dekorasyon hizmetlerimiz Mağaza içi Tadilat Dekorasyon Hizmetlerimiz Görsel Değişimi Görsel Çalışma ve Görsel Giydirme Tekstil Baskı

Cevap : TİCARİ REKLAM Tebliği de aşağıdaki tanımlama yapılmaktadır. 2.1.3.2.15.2. Kapsam Ticari reklam, ticaret, iş, zanaat veya bir meslekle bağlantılı olarak; bir mal veya hizmetin satışını ya da kiralanmasını sağlamak, hedef kitleyi oluşturanları bilgilendirmek veya ikna etmek amacıyla reklam verenler tarafından herhangi bir mecrada yazılı, görsel, işitsel ve benzeri yollarla gerçekleştirilen pazarlama iletişimi niteliğindeki duyurulardır. Tevkifat kapsamına, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımları (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) girmektedir. Buna göre, KDV mükellefleri ve belirlenmiş alıcılar tarafından, mal veya hizmetlerin tanıtım ve pazarlamasına yönelik her türlü ticari reklam hizmeti alımlarında (reklama ilişkin danışmanlık, reklamın planlanması, reklam içeriğinin hazırlanması ve tasarımı, reklamın yayımlanması gibi reklama yönelik hizmetler dahil) (3/10) oranında KDV tevkifatı uygulanacaktır. YUKARIDA BELİRTİLEN İŞLEMLER YAPILMASI HALİNDE 3/10 ORANINDA KDV TEVKİFATI HESAPLANIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.