Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2021 15:14 (Üye) Soru : Merhaba sayın danışman, Bir firmamız Şubat / 2021 döneminde işçi çalıştırmaya başladı. Dolayısıyla Muh-Sgk beyannamesini şubat/2021 döneminde aylığa çevirdik. Danışma sorularını incelediğimde 10 ve daha üzeri çalışanınız yoksa ise Ssk kısmının aylık, Muhtasar kısmını ise 3 aylık beyan etmeye devam edebileceğimiz yazıyor. Benim burada sormak isteği soru şu; Muh-ssk birleştirilmeden önceki uygulamada Muhtasar beyannamesini aylığa çevirdiğimizde (Diyelim ki Şubat / 2021 de aylığa çevirdik.) Ocak/2021 dönemi için yine 3 aylık muhtasar veriyorduk . Yani Nisan / 2021 ‘de hem Mart /2021 aylık beyanını, hem de 01-03/2021 dönemi Muhtasar beyannamesi ile Ocak /2021 ‘i beyan ediyorduk. Bu işlemi sicil servisini arayıp Mükellefiyet türünü; aylık olan beyandan 3 aylık çevirtip 3 aylık Muhtasarı, daha sonrada tekrar arayıp 3 aylığı aylığa çevirtip aylık beyanname vermeye devam ediyorduk. Yeni uygulamada Ocak / 2021 Dönemi için ekstradan 3 aylık beyan vermeye gerek var mı ? Yoksa ise ; Ocak, Şubat kesintilerini toplayıp 02 / 2021 dönemi Muh ssk beyan edebilirmiyiz. Mart / 2021 dönemi ile beraber de Beyannamenin hem Muhtasar kısmını hem ssk kısmını aylık beyan edeceğiz.

Cevap : Danışma biriminin verdiği yanıt VUK genel tebliğinden alıntıdır. Normal olarak 1 ve daha fazla çalışanı olanlar Vergi ve sgk kesintilerini içeren MUHSGK aylık vereceklerdir. İSTENİR İSE (TERCİH MÜKELLEFE AİT) Vergi kesintilerini yine MUHSGK ile 3 ayda bir verilebilir. (Çalışan sayısı 1-10 Olanlar için) Sadece SGK kesintilerini MUHSGK Birleştirilmiş muhtasar beyanname,ile aylık olarak verilecektir.. Bürokratik işlemler için VD sicil bölümü ile görüşünüz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.