Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.03.2021 09:21 (Üye) Soru : Sayın yetkili Metal mekanik sanayi (hertürlü matalden imalat yapan)işleriyle uğraşan bir şirket açılışı yaptık.Yanlış bilmiyorsam az tehlikeli işler sınıfına giriyoruz ve İş güvenliği uzmanı, iş hekimi çalıştırma zorunluluğumuz var.Şirket sahibi bütün imalat işini bizzat kendi yapıyor.Yani kendi bağkur lu ama sigortalı işçi çalıştırmıyor.Gene de iş güv.uzmanı ve iş hekimi çalıştırma zorunluluğu var mı?

Cevap : Nace kodunuz ile tehlike sınıfınızı belirleyiniz. az tehlikeli iseniz ;Kanun değişikliğine göre, 4857 sayılı İş Kanunu’nun mülga 81. maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi görevlendirilmesi yükümlülüğü 31/12/2023 tarihine kadar ertelenmiş bulunmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.