Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 17.03.2021 15:58 (Üye) Soru : Üstadım Selamlar. Firmamıza ait 2020 yılı 1.dönem emlak vergilerini 7256 Kanuna istinaden yapılandırdık.2.dönem emlak vergilerini de belediyeyle yaptığımız tecil ve taksitlendirme talebimizin kabulüyle taksitler halinde ödeyeceğiz. Hem yapılandırdığımız hem de taksitlendirdiğimiz tutarların ilk taksitleri 2021 yılında başlıyor. Sonuç olarak ; 2020 yılı emlak vergilerinin gider yazılıp yazılamayacağı , gider yazılacaksa hangi yılda gider yazılacağıyla ilgili çekincelerimiz oluştu. Buna göre ; - 2020 yılında tahakkuk esasıyla gider olarak kaydedilmesi - 2020 yılında Kanunen Kabul Edilmeyen Gider olarak kaydedilmesi -Takip eden yıllarda , taksit tarihlerinde ödemeleri tamamlandıkça gider olarak kaydedilmesi gibi olasılıklar konusunda görüş ve yardımlarınızı rica ederim. Teşekkürler , iyi çalışmalar.

Cevap : Emlak vergisi ödendiği tarihlerde gider yazılır. Vergi, resim ve harçlar için Tahakkuk esası olmaz. Ödendikçe gider yazılır.Gecikme zammı veya faizleri KKEG olarak kayıt edilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.