Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2021 10:10 (Üye) Soru : merhaba kolay gelsin ben ithalat beyanı ile ilgili bir kaç bir şey sormak istiyorum ithalat beyanında mal kaydı beyanname üzerindeki tarihe ve beyanname üzerindeki kur üzerinden mi kayda alınır yoksa kdv nin ödendiği gümrük vergisinin ödendiği tarihe kayıt edilip ve o tarihteki kur üzerinden mi kayda alınır birde bu alıma ilişkin ba beyanı fatura kapanış tarihindeki aya mı beyan edilir eger ba fatura kapanış tarihi diyelim ki mart ayında oldu fakat beyan tarihi ve ödeme tarihleri şubatsa ve ben bunları şubata kaydedersem ba yıda subatta vermem gerekmiyormu bana kanun olarak değilde anlayacağım şekilde cevap verirsenin çok memnun olurum üstadlar. tekrar iyi çalışmalar.

Cevap : KDV nin ve gümrük vergisinin ödendiği tarihe ve kurdan kayıt yapılır. B formu malın gümrük den çekildiği tarih de bildirilir. Burada yapılan yorumlar Kanun ve tebliğler esas alınarak yanıtlanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.