Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2021 14:34 (Üye) Soru : Merhaba, 01.03.2021 itibariyle Sigorta şirketleri KDV tevkifatı uygulayacak alıcılar listesine alınmıştır. Firmamız personel servis taşımacılığı yapmaktadır. Biz servis taşımacılığını alt taşeronlara yaptırıdığımızdan dolayı tevkifat uygulamamaktaydık. Fakat bu tebliğ ile yaptığımız iş aynı zamanda hizmet olduğundan tevkifat uygulayacak mıyız? Bilgi verebilirseniz çok seviniriz.

Cevap : Taşımacılık (Servis) hizmetini yüklenen bir firmanın, bu işi bizzat ifa etmeyip bir başka firmaya devretmesi durumunda, taşımacılık hizmetini alan tarafından bu kapsamda tevkifat yapılmaz. Ancak taşımacılık hizmetini yüklenen firma tarafından, taşımacılık hizmetini fiilen ifa eden firmadan alınan hizmet için 5/10 oranında KDV tevkifatı uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.