Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2021 14:36 (Üye) Soru : İYİ ÇALIŞMALAR. 2020 1.DÖNEMDE GEÇİCİ VERGİSİ ÇIKMIŞ BİR MÜKELLEFİM YAPILANDIRMADAN YARARLANARAK 18 TAKSİTTE ÖDEME İMKANI KAZANDI VE İLK TAKSİTİ ÖDEDİ. ŞİMDİ YILLIK BEYANI HAZIRLARKEN GEÇİCİ VERGİ TUTARINA İLK TAKSİTİMİ YOKSA TOPLAM TUTARI YAZMALIYIM. SİSTEM ŞU AN İÇİN İLK TAKSİTİ ÖDEMİŞ OLARAK GÖRÜYOR. BU DURUMDA İLK TAKSİTİ YAPARSAM YAPILANDIRMA FIRSATINI KAYBEDECEK. TAMAMINI YAPMAM GEREKİR DİYE DÜŞÜNÜYORUM. SİZİN BİLGİ VE GÖRÜŞLERİNİZ NEDİR?TEŞEKKÜR EDERİM

Cevap : 7256 SAYILI YASAYA GÖRE YAYIMLANAN GENEL TEBLİĞİ DE AŞAĞIDAKİ İFADELER YER ALMAKTADIR. ""Geçici vergilerin yıllık gelir ve kurumlar vergisinden mahsup edilebilmesi için mahsup tarihi itibarıyla ödenmiş olması gerekmektedir. 7256 sayılı Kanuna göre geçici vergilerin yapılandırılmış olması bu vergilerin ödendiği anlamına gelmeyecektir. Bu nedenle, yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesinde Kanun kapsamında yapılandırılmış ancak ödenmemiş geçici vergi asıllarının yıllık gelir veya kurumlar vergisine mahsup edilmesi mümkün olmayacaktır. Ancak, yapılandırılmış ve yıllık gelir veya kurumlar vergisi beyannamesinin verilmesinden önce ödenmiş olan geçici vergilerin, yıllık gelir veya kurumlar vergisinden mahsup edileceği, ödenmemiş geçici vergi asıllarının ise terkin edileceği tabiidir.""
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.