Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 18.03.2021 14:58 (Üye) Soru : asarım, Organizasyon ve Doğrudan Pazarlama hizmeti veren (Mobilya, Dekorasyon, Stant Üretimi, Folyo giydirme, vs..vs..) tabela ve reklamcılıkla ilgili Üretimler yapan bir firmam var. Fatura açıklamalarına göre Yeni değişen Tevkifatlı KDV 3/10 ve 7/10 şeklinde fatura düzenlemelimiyiz? Düzenlemelimi? Şirket olarak genel olarak baktığımızda aşağıdaki açıklamalara benzer faturalar kesmekteyiz. Herhangi bir inceleme de ceza yememek adına nasıl ilerlemeli?.. Konuyla ilgili bilginizi rica ederim. Teşekkürler.

Cevap : Sorumlu tayin edilenlere verilen; kitap, ansiklopedi, risale, dergi, broşür, gazete, bülten, basılı kağıt, katalog, afiş, poster, dosya, klasör, matbu evrak, makbuz, kartvizit, antetli kağıt, zarf, bloknot, defter, ajanda, takvim, her çeşit belge ve sertifika, davetiye, mesaj ve tebrik kartı, etiket, ambalaj, test gibi süreli veya süresiz yayınlar ile diğer ürünlerin her türlü (cd, vcd, dvd gibi baskılar dahil) baskı ve basımı hizmeti ile bunların veya sorumlu tayin edilenler tarafından kullanılan her çeşit evrakın ciltlenmesine ilişkin hizmetler bu bölüm kapsamında tevkifata tabi tutulacaktır. Üretimde kullanılacak kağıt, boya ve benzeri ham ve yardımcı maddelerin siparişi veren alıcı tarafından temin edilmesi veya edilmemesi tevkifat uygulamasına engel değildir. Ayrıca, söz konusu işlemler hizmet niteliğinde olduğundan, baskısı yapılmış ve piyasada satışa sunulmuş hazır haldeki ürünlerin doğrudan alımında tevkifat uygulanmayacaktır. Bu kapsamda, hizmetin veya faaliyetin gerektirdiği kırtasiye, basılı kağıt, defter ve benzeri malların alımı bu bölüm kapsamında değerlendirilmeyecektir. YUKARIDAKİ TANIMLARA GİREN işlemler yapılıyor ise ve teslimleri BELİRLENMİŞ KURUM VE KURULUŞLARA YAPILIYOR İSE 7/10 ORANINDA KDV TEVKİFATI HESAPLANIR.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.